Zamienniki cukru- jakie warto poznać

Słodki smak to zasługa najczęściej cukru. Jednak ta biała substancja traci coraz więcej na swojej popularności. Wszystko przez to, że cukier to nie tylko słodki smak, ale też wiele negatywnych skutków dla zdrowia. Osoby, które nieco za często spożywają cukier, szybko mogą zauważyć zmianę sylwetki, a nieco później mogą pojawić się także inne problemy, na przykład takie z sercem. Warto dlatego przyjrzeć się substancjom takim jak zamiennik cukru i zastanowić się, czy nie będzie to lepszy, zdrowszy wybór dla naszego organizmu.

Co można stosować jako zamiennik cukru?

Zamienniki cukru to substancje, które są słodkie, jednak nie są takie jak cukier, to znaczy nie mają tyle negatywnych skutków dla zdrowia. Jedną z pierwszych substancji, które można użyć jako zamiennik cukru, jest erytrytol. Jest to substancja niemalże tak samo słodka, jak cukier, jednak nie zawiera ona żadnych kalorii. Osoby, które nie chcą rezygnować ze słodkiego smaku, ale pragną zadbać o swoją linię, mogą spokojnie przestawić się na erytrytol, który nada się w kuchni do niemalże wszystkiego. Można nim posłodzić herbatę, kawę, a także wypieki. Erytrytol może być także stosowany przez cukrzyków i osoby odchudzające się. Warto się mu przyjrzeć.

Czym jeszcze można sobie posłodzić?

Prócz erytrytolu na rynku można znaleźć także zwykłą glukozę. Jest ona substancją, która nadaje się do napoi, ale też do domowych przetworów. Można glukozą posłodzić dżem, kompot, a także inne wypieki. Kolejną substancją, która może nam zastąpić cukier, jest stewia. Jest to substancja, którą pozyskuje się z rośliny. Można nawet wyhodować ją samemu w domu. Stewia nie ma żadnych kalorii, można ją spotkać w postaci białego proszku lub kapsułek, które posłużą jako wygodny słodzik. Stewią można posłodzić nie tylko wypieki, ale też inne gotowane potrawy. Można tutaj wymienić na przykład sosy, ale też domowe przetwory. Warto przyjrzeć się stewii, jako że nie ma ona większych negatywnych skutków dla organizmu. Jej stosowanie jest bezpieczne oraz zdrowe. 

Daniel

w górę