Zamienniki cukru- jakie są dostępne

Cukier to substancja, która jest bardzo uzależniająca, do tego jest kaloryczna, a organizm również nie zawsze reaguje na nią najlepiej. Osoby, które zdecydowanie przesadzają z ilością cukru, są narażone na otyłość, a prócz tego na cukrzycę. By zapobiec chorobom cywilizacyjnym, warto sięgnąć po zamienniki cukru. Zamiennik cukru to substancja również słodka, która jednak nie jest tak szkodliwa, jak sam cukier. Jaki zamiennik można wybrać oraz jakie właściwości dla zdrowia on ma?

Zamiennik cukru- jaki wybrać?

Zamienników cukru np. ze sklepu Bee jest tak naprawdę wiele. Można wybrać zamienniki mniej lub bardziej zdrowe. Tak samo jest z kalorycznością. Niektóre zamienniki nie mają ani jednej kalorii, podczas gdy inne mają tych kalorii całkiem sporo. Warto zastanowić się samemu, czy celem wyeliminowania cukru z diety jest także eliminacja kalorii. Jeżeli chodzi o zamienniki bez kalorii. To warto tutaj wspomnieć o erytrytolu. Jest to substancja, która nie ma kalorii w odróżnieniu od cukru, który ma tych kalorii ponad 300 na 100 gram. Kolejnym zamiennikiem, który również nie ma kalorii, jest stewia. Jest to naturalny słodzik, który jest 200 razy słodszy od tradycyjnej sacharozy. Jest to produkt, który spodobać się może także cukrzykom. Ma on niski indeks glikemiczny.

Zamienniki cukru- możliwości z kaloriami

Kolejnym zamiennikiem cukru jest na przykład ksylitol. Jest to cukier, który zostaje pozyskany z kory brzozy. Z wyglądu jest bardzo podobny do cukru i w rzeczy samej jest on całkowicie podobny do białego cukru trzcinowego. Ksylitol jest tak samo słodki, jak cukier, a do tego można go stosować do wszystkich celów, do których używa się zwykłego cukru. Można nim posłodzić herbatę, kawę, przetwory domowe, a także ciasto czy inne dania. W ksylitolu znajduje się 240 kalorii na 100 gram. Kolejne opcje zamiast cukru. Zamiast cukru można także użyć melasy, syropu daktylowego lub syropu klonowego. Te zamienniki nie są dietetyczne i raczej mają wysoki indeks glikemiczny, jednak mogą być ciekawą odmianą dla osób, które nie lubią rutyny.

Daniel

w górę