Zamienniki cukru- jakie istnieją

Cukier jest substancją, która ostatnio zaczęła cieszyć się złą sławą. Wszystko przez to, że cukier jest nie tylko słodki, ale też uzależniający, a do tego w prostej linii prowadzi do wielu chorób. Można tutaj wymienić choroby układu krążenia, ale nie tylko. Dlatego też coraz więcej osób zwraca uwagę na zamiennik cukru. Taki zamiennik powinien być słodki jak cukier, ale nie mieć tylu negatywnych skutków dla zdrowia. Co takiego warto stosować zamiast cukru?

Zamienniki cukru- poznaj je

Zamienników cukru jest sporo, jednak nie każdy je zna. Wśród tych najbardziej oczywistych zamienników można wymienić, chociażby miód. Jest to substancja nawet słodsza niż cukier, jednak ma ona wiele substancji, które są dobroczynne dla organizmu. Miód jest idealnym dodatkiem do herbaty, a także do śniadań, jeżeli mowa na przykład o owsiance z jogurtem. Miodem można posłodzić także niektóre ciasta. Nie jest to jednak jedyny zamiennik cukru. Jakie są kolejne?

Erytrytol i inne

Erytrytol jest substancją, która bardzo przypomina cukier, jednak różni się pod wieloma względami. Erytrytol jest równie słodki, co cukier, a do tego nie kalorii. Cukier w 100 gramach ma ponad 300 kalorii, natomiast erytrytol po prostu ich nie ma. Kolejnym aspektem erytrytolu jest jego funkcjonalność. Można nim posłodzić wiele rzeczy, a to dlatego, że jest on uniwersalny. Nadaje się idealnie do kawy, herbaty, inny napoi, a także do wypieków. Ciasta z dodatkiem erytrytolu będą nie tylko pyszne, ale też bardzo zdrowe i niskokaloryczne.

Kolejnym zamiennikiem cukru jest stewia. Stewia to substancja słodząca, która również jest o wiele bardziej słodka niż cukier. Można ją spotkać w postaci białego proszku lub też białych kapsułek. Stewią można posłodzić herbatę, kawę, a do tego nie zawiera ona żadnych kalorii. Jest przyjazna dla osób dbających o sylwetkę oraz sportowców. Stewia nim przeistoczy się w proszek, może zostać spotkana w postaci zwykłej, zielonej rośliny, którą niektórzy sami hodują w domu. Jest to substancja, która nie cieszy się jeszcze znaczną popularnością.

Daniel

w górę